Resultat 2009

Tuna Karate Cup, Eskilstuna,  24 januari

Kata

Silver
Arthur Bodén Pojkar 12 år

 

Svenska Katapokalen 22 mars    

Brons
Mimmie Strandkvist Damer Dan

 

Nordiska Mästerskapen, Danmark, 18 april

Kata

Brons
Mattias Matti

Lagkata

Silver
Mattias Matti

 

Narvik Open, Norge, 25 april 

Kata 

Guld
Linnéa Walter Flickor 9-10 år
Gustav Eriksson Pojkar 12-13 år
Martin Nyberg Pojkar 16-18 år
Mimmie Strandkvist Damer + 17 år
Mimmie Strandkvist Damer Öppen
Martin Nyberg Herrar Senior

Silver
Tyra Jakobsson Flickor 9-10 år
Olivia Stjärnholm Flickor 11-13 år
Johan Eriksson Herrar Öppen

Brons
Fredrika Norberg Flickor 9-10 år
Cornelia Palmér Flickor 9-10 år
Sigge Stjärnholm Pojkar 10-11 år
Mats Eriksson Herrar Öppen
Martin Nyberg Herrar Öppen

Kumite

Guld
Gustav Eriksson Pojkar 12-13 år
Johan Eriksson Pojkar 15 år
Emil Lind Herrar -75 kg
Martin Nyberg Herrar Öppen

Silver
Linnéa Walter Flickor 11 år
Mimmie Strandkvist Damer +17 år
Martin Nyberg Herrar +75 kg

Brons
Olivia Stjärnholm Flickor 11 år
Emil Lind Herrar Öppen

 

RM Shito Ryu, Stockholm, 9 maj

Kata 

Guld
Cornelia Palmér Flickor 9 år
Sigge Stjärnholm Pojkar 9 år
Emil Bexelius Herrar 10-4 kyu

Brons
Linnéa Walter Flickor 10 år
Olivia Stjärnholm Flickor 11 år A
Gustav Eriksson Pojkar 12 år A
Elvira Hansson Damer Junior
Mimmie Strandkvist Damer 3 kyu-dan
Malin Matti Damer 3 kyu-dan
Martin Nyberg Herrar 3 kyu-dan
Mats Eriksson Herrar +45

 

Lagkata

Guld
Olivia Stjärnholm, Linnéa Walter, Cornelia Palmér Flickor 7-13 år

Kumite

Guld
Linnéa Walter Flickor 10 år

Silver
Olivia Stjärnholm Flickor 11 år
Gustav Eriksson Pojkar 12 år K

Brons
Elvira Hansson Damer Junior
Emil Bexelius Herrar 10-4 kyu

 

 

Kuniba Kai Open 2009, 7 november

Kata 

Guld
Tyra Jakobsson Flickor 10 år

Silver
Kaisa Egefjord Flickor 10 år

Brons
Sandra Öhman Flickor 11 år
Linnéa Walter Flickor 11 år
Gustav Eriksson Pojkar 13 år

 

Kumite

Guld
Tyra Jakobsson Flickor 10 år
Linnéa Walter Flickor 11 år
Gustav Eriksson Pojkar 13 år


Silver
Kaisa Egefjord Flickor 10 år

Brons
Sandra Öhman Flickor 11 år

 

Karate Kid Cup, 21 november

Kata

Brons
Arthur Bodén Pojkar 13 år

Kumite

Silver
Linnéa Walter Flickor 11 år
Gustav Eriksson Pojkar 13 år

Brons
Kaisa Egefjord Flickor 10 år

 

DM och lilla DM i Älvsbyn, 28 november

Kata

Guld
Lag 1, Lagkata 7-9 år
Cornelia Palmér Flickor 7-9 år
Jakob Andersson Pojkar 7-9 år
Linnéa Walter Flickor 10-11 år

Silver
Lag 1, Lagkata 10-13 år
Kaisa Egefjord Flickor 10-11 år
Gustav Eriksson Pojkar 12-13 år
Elvira Hansson Damer junior
Malin Matti Damer senior

Brons
Lag 2, Lagkata 7-9 år
Lag 2, Lagkata 10-13 år
Emma Perttu Flickor 7-9 år
Elvira Andersson Flickor 7-9 år
Tyra Jakobsson Flickor 10-11 år
Sandra Öhman Flickor 10-11 år
Arthur Bodén Pojkar 12-13 år
Elvira Hansson Damer senior
 

Kumite

Guld
Linnéa Walter Flickor 10-11 år kort
Saga Lindström Flickor 12-13 år
Gustav Eriksson Pojkar 12-13 år kort
Arthur Bodén Pojkar 12-13 år lång

Silver
Tyra Jakobsson Flickor 10-11 år lång

Brons
Sandra Öhman Flickor 10-11 år kort

Du är här: Home Tävla Resultat 2009