Katapokalen 2013

 

 3V1A2854

Lördagen den 16/3 var det dags för den internationella tävlingen Katapokalen i Stockholm. På plats för att tävla från vår klubb var Olivia Stjärnholm, Linnéa Walter och Tyra Jakobsson. Alla tre tävlade i kadettklassen där konkurrensen var stenhård. Olivia lyckades ta en mycket fin bronsmedalj. Stort grattis Olivia!

Dagen efter var det dags för kataseminarium med de regerande katavärldsmästarna Antonio Diaz (Venezuela) och Rika Usami (Japan). Det är inte ofta i livet man får vara med om ett seminarium som detta. Det viktigaste att ha med sig från seminariet är att om man vill komma riktigt långt inom tävlingskaraten så är det bara att hoppa in i dojon och träna, träna, träna och träna!  

Stort tack Peo Sensei, Rika Sensei och Antonio Sensei för en alldeles enastående helg i Stockholm!

Du är här: Home News Latest Katapokalen 2013